Litográfia

TECHNOLÓGIA

A litográfia (kőnyomtatás) a síknyomtatás elvén működő grafikai eljárás, ill. az így előállított nyomatot is litográfiának (kőnyomat) nevezzük. A szó eredete a  görög lithosz=kő és graphó=írni szavakra utal. Megjelenése forradalmasította a nyomdatechnológiát és rövid idő alatt az egész világon elterjedt.

Az eljárás során egy simára csiszolt kőlapra, mely általában kemény mészkő, egy koromból és zsírból készült anyaggal viszik fel a rajzokat, feliratokat. A mészkőlapot benedvesítik és olajos nyomdafestéket raknak rá. Az olajos festék a rajz vonalain megtapad, de a kőlap nedves részeiről a festék eltávolítható. Ezek után a nyomtatásra szánt papírlapot hozzápréselik a mészkőlaphoz, így a nyomdafestékkel befogott részekről a nagy nyomás hatására a festék átkerül a papírra és elkészül a litográfia.

Többszínű nyomatok esetében az egymás mellé kerülő színeket külön-külön kőlapokról viszik fel a papírlapra, ezért a folyamat a megfelelő kontúrok elérése érdekében nagy precizitást igényel.

 

TÖRTÉNETE

A bajorországi Solnhofenben 1796-ban Alois Senefelder dolgozta ki az új grafikai eljárást, melyekhez a helyben bányászot kemény solnhofeni mészkövet használta.  A technológia sikerességét és gyors elterjedését bizonyítja, hogy 1799-ben már a budai városházán is megindult a litográfia elvén működő nyomtatás, de pár éven belül nemcsak Európában, hanem a tengerentúlon is széles körben ismerté vált.

A XIX-XX. század folyamán számos művész ismerte fel a litográfiában rejlő lehetőségeket és kezdett el művészi rajzokat litográfiai eljárással sokszorosítani. Közéjük tartozott pl. Toulouse-Lautrec, Miro, Kokoschka, Chagall, Picasso valamint Barabás Miklós, Rippl-Rónai József, Vaszary János és Csók István.

Leglátványosabb felhasználási módja a plakátnyomtatás volt a XX. század elején. Franciaországban Toulouse-Lautrec, mig Ausztriában Alfons Mucha fejlesztette művészi szintre a kőnyomatos plakátkészítést. Magyarországon is kedvelt technikának számított, számos kiváló reklámplakátot köszönhetünk ennek a nyomdai módszernek.

 

SOLNHOFENI LITOKŐ

A solnhofeni mészkő egyedi tulajdonságának köszönhetően vált alkalmassá a litográfia technológiájának kifejlesztéséhez. Maga a feltaláló is solnhofeni mészkőlapokat használt a technológia tökéletesítése során. A kőnyomtatás fénykorában a solnhofeni mészkő az egész világon meghatározóvá vált a nyomdai eljárás során és neve egybefort a litográfiával.

A  nyomtatásra használható ún. litokövek kitermelése a németországi Solnhofenben a mai napig tart és az új ill. felújított köveket a világ számos országába szállítják.

Partnerünk, a Solnhofen Stone Group, az egyetlen kőkitermelő a világon, amely termékeire, pl. a solnhofeni mészkő fal- és padlóburkoló lapokra, a „litokő® minőség” megjelölést használhatja.