Anröchtei mészkő

Az anröchtei mészkő mintegy 120 millió évvel ezelőtt a mai németországi Ruhr vidék területén az egykori Tethys őstengerből kivált és lerakódott magas kvarctartalmű kőzet, ún. glaukonitos-mészkő. 64% kálcium-karbonát, 18% szilícium-dioxid, és  18% glaukonit alkotja. Ez utóbbi ásvány jellemzője a bonyolult kémiai összetétel, görög eredetű neve a mitológiai Glaukos-tól származik, amely arra utal, hogy a glaukonit tartalmű mészkő már évezredek óta ismert és használt volt az emberi civilizáció által. 

Egyedi összetevőinek köszönhetően az anröchtei mészkő kopásálló és egyben jó csúszásálló tulajdonsággal rendelkezik, ami lehetővé teszi széleskörű felhasználását. Színe lehet kékes-szürkés vagy zöldes-szürkés, ennek köszönhetően a köznyelvben gyakran "anröchtei zöldkő"-ként ismert. Egyedi színe mellett jellegzetes a kő rajzolata. Jellemzően gazdag megkövesedett egykori tengeri élőlények (halak, csigák, rákok, stb.) ősmaradványaiban is.

Az anröchtei bányákban 20 méteres mélységben található a kemény, de nem fagyálló mintegy 80 cm vastag “kék” réteg. Alatta kezdődik az 1 méter vastagságú fagyálló kőpad, melyből a zöldes színű változatát fejtik ki.

Felhasználása széles körű: külső és belső térben, padló és falburkolatként, lépcsők vagy ablakkönyöklők kialakításához, de felhasználható kertépítészetben is.
A kékes-szürkés változat cask belső térben, a zöldés-szürkés külső és belső térben is felhasználható.
Színvilága egyaránt alkalmassá teszi régi és új épületek burkolására, jól illeszkedik bármilyen stílusú vagy funkciójú épület megjelenéséhez legyen az klasszikus vagy modern, templom, múzem, irodaház vagy családi ház. Gyakran látható sárgás színű mészkővel (pl. jura) kombinálva is.

Színárnyalata a különböző felületmegmukálások szerint változhat:  a finoman csiszolt vagy antik kefélt sötétebb árnyalatú, míg a homokfóvott, lángolt vagy pontozott világosabb.

Az anröchtei építőkő szinte minden formában és méretben megrendelhető.